Badania dla osób pracujących na wysokości
W wielu zawodach pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki, wspinając się na rusztowania, drabiny, stropy czy wysokie parapety. Nie wszyscy wiedzą, że praca na podwyższeniach znajdujących się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem terenu lub poziomem podłogi, to praca na wysokościach. Aby ją wykonywać, należy przejść odpowiednie badania lekarskie
Co nie jest pracą na wysokości?
Pracą na wysokości nie jest praca na powierzchni osłoniętej ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi. Nie jest nią też wtedy, gdy dana powierzchnia wyposażona jest np. w kraty, lub inne konstrukcje chroniące pracownika przed upadkiem.
Rodzaje orzeczeń
Lekarz medycyny pracy wykonuje inne badania pracownikom mającym pracować na wysokościach maksymalnie do 3 m, a inne tym, którzy mają wykonywać swoje obowiązki jeszcze wyżej. Ci drudzy mogą spodziewać się dodatkowego badania błędników, będą musieli też przechodzić badania częściej (co 2-3 lata, nie co 3-5 lat).
Jak wyglądają badania?
Na badania należy zgłosić się na czczo. Pracownik będzie miał bowiem badany poziom glukozy we krwi. Poza tym czeka go badanie przez okulistę, neurologa i laryngologa. Jeśli wszystkie badania dadzą dobry wynik, lekarz medycyny pracy wystawić stosowne orzeczenie. Problem z uzyskaniem orzeczenia zazwyczaj mają tylko osoby z poważnymi wadami neurologicznymi, wzroku lub słuchu. W Polsce na wysokości nie wolno pracować w okularach – przy dużej wadzie wzroku jest to bowiem bardzo niebezpieczne. Jeśli okulary spadną, pracownik pozostaje na wysokości bezradny. Osoby, którym pogarsza się wzrok, chcąc pracować na wysokości, powinny zacząć przyzwyczajać się do soczewek kontaktowych. Orzeczenia nie otrzymają też ci, którzy nieprawidłowo widzą koloru, lub widzą tylko na jedno oko. Badania wysokościowe są założenia tym i bardziej restrykcyjne, im większa planowana wysokość pracy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy na wysokości osoby, która nie przeszła wymienionych badań. Jeśli złamie on prawo, musi liczyć się z karą w przypadku kontroli.