Czym jest psychotechnika i kogo obowiązuje?
Nie jest tajemnicą, że pracownicy zobowiązywani są do wykonywania różnorodnych badań lekarskich, a także spełniania szeregu innych formalności. Jest to zupełna podstawa legalnego nawiązywania stosunku pracy, a także samego jej wykonywania. Ważnym obowiązkiem niektórych grup zawodowych jest tzw. psychotechnika. Czy wiesz, co to takiego oraz kto jest zobowiązany do jej wykonania?
Na czym polega psychotechnika?
Psychotechnika to nic innego jak ogólnie przyjęta nazwa na badania psychotechniczne, które najczęściej przybierają formę testów. Celem ich wykonywania jest stwierdzenie, czy określony kandydat na pracownika ma odpowiednie predyspozycje o charakterze psychicznym. Słowem, chodzi tu o zbadanie, czy posiada on cechy niezbędne do wykonywania określonego zawodu, np. zdolność do koncentracji, odporność na stres, umiejętność sprawnego reagowania i tym podobne.
Wykonujemy badania psychotechniczne w Tychach, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Przyjmując pacjentów, zawsze dbamy o szczegółową i kompletną diagnostykę, a także sprawną realizację testów. Gwarantujemy profesjonalne i indywidualne podejście. Podpowiadamy, że skierowanie pracowników na badania jest obowiązkiem pracodawcy.
Kto musi wykonywać badania psychotechniczne?
Ustawodawca jasno wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą obligatoryjnie poddać się testom psychotechnicznym. Są to pracownicy pracujący na etacie kierowcy, a także tacy, których stanowisko wymaga poruszania się pojazdem mechanicznym w ramach wykonywanych obowiązków służbowych. Warto mieć na uwadze, że w drugim przypadku chodzi nie tylko o regularne podróże, ale także te sporadyczne.
Badania psychotechniczne obowiązują również kandydatów na egzaminatorów i instruktorów jazdy. Do ich wykonania zmuszeni będą jednak nie tylko potencjalni pracownicy, ale również osoby, które utraciły prawo jazdy za kierowanie w stanie nietrzeźwości lub na skutek przekroczenia punktów karnych.