Jak wygląda badanie słuchu i kto musi je wykonać?
W codziennym pędzie często zapominamy, że dobry słuch ma bardzo duże znaczenie w naszym życiu. Dopiero gdy zaczynają się pojawiać problemy, zdajemy sobie sprawę, jak trudno funkcjonować bez tego sprawnego zmysłu. Kłopoty ze słyszeniem motywują wielu z nas do wykonania badań, ale warto pamiętać, że słuch dobrze kontrolować nie tylko w razie niedosłuchu. Jakie są inne wskazania do wykonania tego badania i jak ono przebiega? O tym w dzisiejszym artykule.
Na czym polega badanie słuchu?
Badanie słuchu przebiega na różne sposoby. Wiele zależy od tego, na jaką metodę diagnostyczną zdecyduje się lekarz. Obecnie badania słuchu można podzielić na:
- badania obiektywne - polegają na zastosowaniu specjalnych narzędzi diagnostycznych, które wykrywają nieprawidłowości w zakresie działania aparatu słuchowego,
- badania subiektywne – bazują na współpracy lekarza i pacjenta. Podczas nich osoba badana odpowiada na zadawane przez specjalistę pytania oraz wykonuje proste ćwiczenia, na podstawie których można stwierdzić lub wykluczyć niedosłuch.
Jednym z najpopularniejszych badań słuchu, które wykonujemy w Tychach, jest audiometria tonalna. Dzięki niej określa się próg słyszalności pacjenta i diagnozuje ewentualne ubytki słuchu, czyli problemy w wychwytywaniu dźwięków o określonej częstotliwości.
Jakie są wskazania do badania słuchu?
Dostrzegalne problemy ze słuchem są najważniejszym wskazaniem do wykonania badań. Na wizytę u lekarza należy się umówić m.in. w razie trudności ze słyszeniem podczas rozmowy. Poza tym słuch powinno się badać w ramach corocznych badań profilaktycznych po 50. roku życia. Systematyczne badania słuchu powinny być też wykonywane w ramach cyklicznych badań okresowych u osób, które pracują w głośnych środowiskach. Mowa np. o muzykach, pilotach, górnikach, kierowcach, nauczycielach czy pracownikach zakładów przemysłowych.