Jakie badania wykonuje się pracownikom pracującym na wysokości?
Aby móc pracować na wysokości, konieczne jest wykonanie ściśle określonych badań lekarskich. Ich pozytywny wynik pozwoli lekarzowi na wystawienie orzeczenia potwierdzającego zdolność do wykonywania tego rodzaju obowiązków służbowych. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa, zaś uchybienie temu obowiązkowi może wiązać się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Należy zarazem pamiętać, że chodzi tu jednocześnie o zdrowie i bezpieczeństwo pracownika podejmującego się takiej pracy.
Praca na wysokości a badania lekarskie
Pracodawca wystawiający skierowanie na badania lekarskie musi obligatoryjnie wskazać w jego treści tzw. czynnik uciążliwy lub szkodliwy, którym jest właśnie praca na wysokości. Wówczas na tej podstawie to lekarz określa, jaka diagnostyka okaże się niezbędna. Oczywiście można wskazać podstawowe badania, które wykonywane są w każdym przypadku, jednak niekiedy konieczne okaże się zwiększenie ich zakresu.
Wśród fundamentalnych badań wysokościowych należy wskazać konsultację z okulistą, neurologiem oraz laryngologiem. Każdy z tych specjalistów musi szczegółowo przeanalizować stan zdrowia danego pracownika i ocenić, czy pozwala on na wykonywanie tak wymagającej pracy. Co więcej, w ramach diagnostyki wykonuje się także badanie poziomu cukru. Z tego względu należy pamiętać, aby na wizytę przyjść na czczo.
Dlaczego szczegółowe badania wysokościowe są tak ważne?
Wykonując badania wysokościowe w Tychach, dokładamy wszelkich starań, aby diagnostyka była jak najbardziej kompleksowa i dokładna. Wynika to z faktu, że praca na wysokości wiąże się z podwyższonym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. W związku z tym nie każdy może podejmować się tego rodzaju obowiązków. Wykonywanie badań lekarskich przed podjęciem zatrudnienia, a także w trakcie jego trwania, jest niezwykle istotne dla zachowania pełni bezpieczeństwa.
Jeżeli chcesz skierować swoich pracowników na badania wysokościowe, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Gwarantujemy kompleksową i sprawną diagnostykę.