Pierwsza wizyta u lekarza medycyny pracy. Jak się do niej przygotować?
Osoby, które po raz pierwszy wybierają się do lekarza medycyny pracy, często nie wiedzą, czego mogą się spodziewać na wizycie. Już na samym wstępie podpowiemy, że spotkanie z lekarzem medycyny pracy to nic strasznego, a od pacjenta nie wymaga się specjalnego przygotowania. Chcesz wiedzieć, jak przebiega taka wizyta? Przeczytaj poniższy artykuł!
Przebieg wizyty
Wizyta u lekarza medycyny pracy rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Lekarz z pewnością zapyta o przyjmowane przez nas leki, choroby przewlekłe, przebyte operacje, wypadki i nałogi. Może zapytać również o choroby, które występowały u nas w rodzinie. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu lekarz wykona podstawowe badania: osłucha klatkę piersiową, zmierzy ciśnienie itp. Wizyta trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Musimy jednak pamiętać, że lekarz medycyny pracy w ramach badań może skierować nas na wizyty u różnych specjalistów (w zależności od naszego stanowiska pracy – np. pracownicy biurowi muszą przejść badania okulistyczne, a ci, pracujący w hałasie – badania u laryngologa). Wtedy należy pamiętać o zabraniu ze sobą akcesoriów, których używamy na co dzień (przy wadzie wzroku – okularów, przy wadzie słuchu – aparatu słuchowego itp.). Jeśli lekarz medycyny pracy zleci więcej badań, z pewnością poinformuje nas też, jak się do nich przygotować.
Kto płaci za wizytę?
Pracownicy etatowi skierowani do lekarza medycyny pracy przez pracodawcę nie muszą się przygotowywać do wizyty finansowo. Koszty badań zgodnie z prawem ponosi pracodawca. Jeśli z jakiegoś powodu pracownik będzie musiał sam zapłacić za wizytę, pracodawca zobowiązany jest do oddania mu kosztów. To jednak nie wszystko. Wizyta u lekarza medycyny pracy powinna odbyć się w godzinach pracy – pracodawca nie może „nie zwolnić” pracownika na badania. Pracodawca zobowiązany jest do opłacenia badań nie tylko wstępnych (przed zatrudnieniem pracownika), ale również okresowych (kolejnych kontrolnych badań, zazwyczaj co kilka lat), a także kontrolnych (przed powrotem do pracy pracownika, który spędził ponad 30 dni na zwolnieniu lekarskim). Badania medycyny pracy mogą wydawać się zbędną formalnością, lecz pamiętajmy, że mają na celu ochronę naszego zdrowia i życia. To też dobra okazja do sprawdzenia stanu zdrowia dla tych, którzy rzadko bywają u lekarza.